NOMINATIONS; Congressional Record Vol. 164, No. 73
(Senate - May 07, 2018)

Text available as:

Formatting necessary for an accurate reading of this text may be shown by tags (e.g., <DELETED> or <BOLD>) or may be missing from this TXT display. For complete and accurate display of this text, see the PDF.


[Pages S2529-S2531]
From the Congressional Record Online through the Government Publishing Office [www.gpo.gov]




                              NOMINATIONS

  Executive nominations received by the Senate:


                             THE JUDICIARY

        ROY KALMAN ALTMAN, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF FLORIDA, VICE 
     JOAN A. LENARD, RETIRED.
        THOMAS P. BARBER, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE MIDDLE DISTRICT OF FLORIDA, VICE JAMES D. 
     WHITTEMORE, RETIRED.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

        KIM GAFFNEY, OF WISCONSIN, TO BE UNITED STATES MARSHAL FOR 
     THE WESTERN DISTRICT OF WISCONSIN FOR THE TERM OF FOUR YEARS, 
     VICE DALLAS STEPHEN NEVILLE, TERM EXPIRED.


                             THE JUDICIARY

        RICHARD A. HERTLING, OF MARYLAND, TO BE A JUDGE OF THE 
     UNITED STATES COURT OF FEDERAL CLAIMS FOR A TERM OF FIFTEEN 
     YEARS, VICE GEORGE W. MILLER, DECEASED.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

        DENNY WADE KING, OF TENNESSEE, TO BE UNITED STATES MARSHAL 
     FOR THE MIDDLE DISTRICT OF TENNESSEE FOR THE TERM OF FOUR 
     YEARS, VICE LOUISE W. KELTON, TERM EXPIRED.
        SUSAN LLEWELLYN PAMERLEAU, OF TEXAS, TO BE UNITED STATES 
     MARSHAL FOR THE WESTERN DISTRICT OF TEXAS FOR THE TERM OF 
     FOUR YEARS, VICE ROBERT R. ALMONTE, TERM EXPIRED.


                             THE JUDICIARY

        A. MARVIN QUATTLEBAUM, JR., OF SOUTH CAROLINA, TO BE 
     UNITED STATES CIRCUIT JUDGE FOR THE FOURTH CIRCUIT, VICE 
     WILLIAM B. TRAXLER, JR., RETIRING.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

        BARRETT W. RICH, OF TENNESSEE, TO BE UNITED STATES MARSHAL 
     FOR THE WESTERN DISTRICT OF TENNESSEE FOR THE TERM OF FOUR 
     YEARS, VICE JEFFREY THOMAS HOLT, TERM EXPIRED.


                             THE JUDICIARY

        JULIUS NESS RICHARDSON, OF SOUTH CAROLINA, TO BE UNITED 
     STATES CIRCUIT JUDGE FOR THE FOURTH CIRCUIT, VICE DENNIS W. 
     SHEDD, RETIRED.
        RODOLFO ARMANDO RUIZ II, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF FLORIDA, VICE 
     WILLIAM J. ZLOCH, RETIRED.
        RODNEY SMITH, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF FLORIDA, VICE ROBIN S. 
     ROSENBAUM, ELEVATED.
        RICHARD J. SULLIVAN, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES 
     CIRCUIT JUDGE FOR THE SECOND CIRCUIT, VICE RICHARD C. WESLEY, 
     RETIRED.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

        RICHARD E. TAYLOR, JR., OF TEXAS, TO BE UNITED STATES 
     MARSHAL FOR THE NORTHERN DISTRICT OF TEXAS FOR THE TERM OF 
     FOUR YEARS, VICE RANDY PAUL ELY, RETIRED.


                             THE JUDICIARY

        T. KENT WETHERELL II, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF FLORIDA, VICE 
     JOHN RICHARD SMOAK, RETIRED.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

        NICK WILLARD, OF NEW HAMPSHIRE, TO BE UNITED STATES 
     MARSHAL FOR THE DISTRICT OF NEW HAMPSHIRE FOR THE TERM OF 
     FOUR YEARS, VICE DAVID LYLE CARGILL, JR., TERM EXPIRED.


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

LT. GEN. SCOTT A. HOWELL
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE

[[Page S2530]]

     AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. WARREN D. BERRY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. DONALD E. KIRKLAND
       THE FOLLOWING NAMED AIR NATIONAL GUARD OF THE UNITED STATES 
     OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE TO 
     THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12212:

                        To be brigadier general

COL. CLIFFORD N. JAMES


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                             To be general

LT. GEN. AUSTIN S. MILLER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. DARSIE D. ROGERS, JR.
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. BRADLEY A. BECKER


                              IN THE NAVY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                           To be vice admiral

VICE ADM. MICHAEL M. GILDAY


 =========================== NOTE =========================== 

  
  On page S2530, May 7, 2018, in the middle of the first column, 
the following appears: ``THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR 
APPOINTMENT IN THE UNITED STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED WHILE 
ASSIGNED TO A POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER 
TITLE 10, U.S.C., SECTION 601: To be vice admiral Vice Adm. 
Michael A. Gilday''
  
  The online Record has been corrected to read: ``THE FOLLOWING 
NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED STATES NAVY TO THE 
GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A POSITION OF IMPORTANCE AND 
RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 601: To be vice 
admiral Vice Adm. Michael M. Gilday''


 ========================= END NOTE ========================= 



                          IN THE MARINE CORPS

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO 
     A POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

LT. GEN. LEWIS A. CRAPAROTTA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO 
     A POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. ERIC M. SMITH
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO 
     A POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

LT. GEN. DANIEL J. O'DONOHUE


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE GRADES 
     INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 531:

                        To be lieutenant colonel

AARON J. OELRICH
DANIEL J. PATAK

                              To be major

DAVID A. BLEVINS
BITRUS B. COBONGS
NICOLE M. HANDY
GREGORY P. NORTON
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 531:

                              To be major

RYAN C. BOYLE


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY AS A CHAPLAIN UNDER TITLE 
     10, U.S.C., SECTIONS 624 AND 3064:

                             To be colonel

JAMES E. SMITH, JR.
       THE FOLLOWING NAMED ARMY NATIONAL GUARD OF THE UNITED 
     STATES OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE 
     RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12211:

                             To be colonel

ALLEN D. ALDENBERG
JERRY E. BAIRD, JR.
TOBIN R. CLIFTON
THOMAS G. COOK II
MICHAEL A. GILLIGAN
PAUL E. HESSLING
BRYAN V. HILL
NOEL A. HOBACK
MARC R. MCCREERY
GLEN A. MCELROY
CHRISTINA M. MCNEIL
BRENT A. ORR
RYAN J. ROBINSON
MICHAEL J. SIPPLES
TIMOTHY W. VANCE
DANIEL S. WILLIAMS
TERI D. WILLIAMS
TIMOTHY A. WOOD
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR REGULAR APPOINTMENT IN THE 
     GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY AS CHAPLAINS UNDER 
     TITLE 10, U.S.C. , SECTIONS 531 AND 3064:

                              To be major

WILLIAM J. GRIMES
JEREMY P. MOUNT
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

DAVID W. EASTBURN
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY MEDICAL SERVICE CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 624 AND 3064:

                              To be major

ZINA L. ROBERTS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C. 
     SECTION 624:

                             To be colonel

BRADFORD M. BURRIS
JOHN H. COCHRAN


                              IN THE NAVY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR TEMPORARY APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 5721:

                       To be lieutenant commander

GREGORY N. ANDERSON
GUILLERMO M. ARGUELLO
BRANDON W. BEAM
CORY L. BROWN
DANIEL R. DECKER
NATHANIEL L. DOANE
DEAN R. DOBRANSKY
ROBERT R. EASTMAN III
RYAN J. ELLWOOD
RHETT N. GILMAN
COLEMAN GONZALEZ
THOMAS D. GROARK
NEAL P. HUTSELL
KEVIN M. ISAAK
ADAM T. KULCZYCKY
EVAN S. LONG
WILLIAM P. LOONEY
MARK E. MALINIAK
CHRISTOPHER G. MARLEY
ROBERT J. MARTIN
ANDREW N. MAULDIN
TIMOTHY J. MENDOZA
BENJAMIN J. MILLS
ZACHARY J. PREFONTAINE
BENJAMIN J. REED
MAX J. REITBLATT
DANTE A. ROSS
ELAN J. S. ROTKLEIN
DUSTIN P. SCHEINERT
AIMEE J. SMITH
JOHNNY L. STEVENSON, JR.
ADAM T. VIEUX
JACOB H. WEBB
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

JOHN R. BUSH
ALEXANDER C. DUTKO
MATTHEW W. FARR
RICHARD M. GENSLEY
WILLIAM E. HARGREAVES
MICHAEL P. KLINE
WALTER B. MASSENBURG, JR.
SAMUEL J. MESSER
DAVID S. MURRAY
MICHAEL J. SAVARESE
BRIAN J. SAWICKI
HOLLY B. SHOGER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

ERIK E. ANDERSON
SCOTT P. BAILEY
CATHERINE W. BOEHME
MICHAEL A. BURKHARD
REMIL J. CAPILI
JOSHUA D. CRINKLAW
KEITH B. FAHLENKAMP
ANDREW J. GILLESPY
JASON GRABELLE
BRIAN A. KAROSICH
DANIEL C. KIDD
JONATHAN J. H. KIM
JAMES A. KUHLMANN
PHILIP R. MLYNARSKI
DAVID L. MURRAY
MARK C. PARRELLA
MATTHEW K. SCHROEDER
MATTHEW L. TARDY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

BRADFORD W. BAKER
ARTHUR GIBB III
MICHAEL P. OHARA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

DERRICK E. BLACKSTON
HOWARD B. FABACHER II
JOHN M. GRAF
LEON A. HIGGINS
RICHARD A. HUTH
MICHAEL P. MORAN
ROBERT T. STOCKTON, JR.
MICHAEL G. WHEELER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

DAVID J. ADAMS
WALTER H. ALLMAN III
GABRIEL A. ANSEEUW
KENNETH M. ATHANS
GILBERT AYAN
THOMAS B. AYDT
JOSEPH A. BAGGETT
KURT D. BALAGNA
RAYMOND F. BARNES, JR.
JOHN S. BARSANO
ANDREW D. BATES
BRANNON S. BICKEL
JENNIFER M. BLAKESLEE
R W. BLIZZARD
THOMAS T. BODINE
TIMOTHY C. BOEHME
DANIEL A. BOMAN
ORLANDO S. BOWMAN
DEREK BRADY
KENDALL G. BRIDGEWATER
BOBBY E. BROWN, JR.
CHRISTOPHER A. BROWN
SAMUEL C. BRYANT
SCOTT J. BUCHAR
PAUL R. BURKHART
MARK C. BURNS
RUSSELL J. CALDWELL
LEWIS W. CALLAWAY
MARCOS D. CANTU
GABRIEL B. CAVAZOS
DEWON M. CHANEY
MATTHEW E. CHAPMAN
GARY M. CHASE
TONY CHAVEZ
ADAM G. CHEATHAM
JASON L. CHUDEREWICZ
MATTHEW W. CIESLUKOWSKI
THANE C. CLARE
TIMOTHY M. CLARK
DAVID J. COE
ERIC D. COLE
RYAN D. COLLINS
TODD P. COPELAND
ADAN J. COVARRUBIAS
DAVID S. COX
MARC D. CRAWFORD
RANDY C. CRUZ
SAMUEL J. DAVIS
MICHAEL P. DESMOND
STEVEN V. DJUNAEDI
CHRISTOPHER J. DOMENCIC
KENNETH S. DOUGLAS
ERIC C. DOYLE
BRIAN M. DRECHSLER
BENJAMIN P. DUELLEY
DARREN T. DUGAN
JENNIFER L. EATON
MICHAEL D. EBERLEIN
CHARLES B. ECKHART
DAVID L. EDGERTON
TERESA E. ELDERS
KATHLEEN M. ELLIS
FORD C. EWALDSEN, JR.
RAFAEL C. FACUNDO
STEVEN E. FAULK
JUSTIN T. FAUNTLEROY
TROY A. FENDRICK
ADAM L. FLEMING
PAUL N. FLORES

[[Page S2531]]

STEVEN M. FOLEY
JACOB A. FORET
DAVID S. FORMAN
MATTHEW T. FRAUENZIMMER
STEPHEN M. FROEHLICH
WILLIAM D. GALLAGHER
WILLIAM K. GANTT, JR.
JEFFERY J. GAYDASH
JASON M. GEDDES
PATRICK E. GENDRON
CHRISTOPHER J. GILBERTSON
JAVIER GONZALEZOCASIO
AMY E. GRAHAM
CHAD W. GRAHAM
DALE M. GREGORY, JR.
SEAN T. GRUNWELL
MICHAEL J. GUNTHER
JOHN W. HALE
MATTHEW H. HALL
CHARLES E. HAMPTON
ERIC M. HANKS
GARY A. HARRINGTON II
MARK R. HARRIS
JUSTIN L. HARTS
KATRINA L. HILL
PAUL A. HOCKRAN
KEVIN J. HOFFMAN
BRIAN P. HOGAN
CHRISTOPHER T. HORGAN
PATRICK W. HOURIGAN
ABIGAIL A. HUTCHINS
TODD E. HUTCHISON
MARCOS A. JASSO
CEDRICK L. JESSUP
EDWARD D. JOHNSON
JEFFREY F. JOHNSON
MICHAEL R. JOHNSON
DAVID I. KAISER
DANIEL J. KEELER
JOHN C. KIEFABER
KEN J. KLEINSCHNITTGER
WILLIAM C. KLUTTZ
RICHARD S. KRAMARIK
JUDD A. KRIER
HERBERT E. LACY
TEAGUE R. LAGUENS
JOEL B. LANG
DOUGLAS M. LANGENBERG
JADE L. LEPKE
DENNIS S. LLOYD
RYAN J. LOGAN
WALTER C. MAINOR
RONALD P. MALLOY
NICOLAS V. MANTALVANOS
ANDREW P. MARINER
JAJA J. E. MARSHALL
CHRISTOPHER E. MARVIN
JOSEPH S. MATISON
STEPHEN B. MAY
GEOFFREY P. MCALWEE
GINA L. MCCAINE
GILL MCCARTHY
STEVEN R. MCDOWELL
SCOTT J. MCGINNIS
AMY M. MCINNIS
CHARLES A. I. MCLENITHAN
JOSHUA M. MENZEL
GARRETT H. MILLER
JOHN M. MONTAGNET
SHANNON L. MOORE
TIMOTHY C. MOORE
DAVID E. MURPHY
JONATHAN R. MURPHY
CHRISTOPHER S. MUSSELMAN
MICHELLE L. NAKAMURA
CHRISTOPHER J. NARDUCCI
MICHAEL D. NORDEEN
THOMAS M. OGDEN
TERRANCE D. ONEILL
MATTHEW H. ORT
CHRISTOPHER M. OSBORN
GONZALO PARTIDA
NIRAV V. PATEL
GEOFFRY W. PATTERSON
BRYAN S. PEEPLES
DOUGLAS J. PEGHER
KENNETH S. PICKARD
JEFFREY M. PLAISANCE
CHRISTOPHER J. POLK
COREY L. PRITCHARD
JAMES A. QUARESIMO
DANIEL T. QUINN
MICHAEL J. RAK
KEVIN W. RALSTON
PAUL B. REINHARDT
CHRISTOPHER A. RICHARD
CHRISTOPHER J. RIERSON
ANDREW H. RING
ROBERT P. ROBBINS
MARTIN L. ROBERTSON
HENRY M. ROENKE IV
OSCAR E. ROJAS
ARNOLD I. ROPER
JOANNIS C. ROUSSAKIES
ERIC J. ROZEK
ETHAN M. RULE
THOMAS A. RYNO
ERIC M. SAGER
GREGG S. SANDERS
KARREY D. SANDERS
BRANDON M. SCOTT
RYAN P. SHANN
WILLIAM H. SHIPP
ERIC J. SINIBALDI
ROBERT G. SINRAM
SEAN L. SLAPPY
ROBERT G. SMALLWOOD III
JANICE G. SMITH
MELVIN R. SMITH, JR.
GUY M. SNODGRASS
WILLIAM S. SNYDER, JR.
JEFFREY D. SOWERS
JONATHAN E. SPORE
JOHN W. STAFFORD
JEFFREY W. STEBBINS
THOMAS S. STEPHENS
JAMES W. STEWART
RYAN M. STODDARD
RONALD L. STOWE
EDWARD D. SUNDBERG
DANIEL W. TESTA
MILCIADES THEN
MEGAN A. THOMAS
JEREMY F. THOMPSON
SHEA S. THOMPSON
TIMOTHY M. THOMPSON
JAMES T. THORP
JOSEPH A. TORRES
DARYL E. TRENT
JEREMY T. VAUGHAN
KEVIN J. VOLPE
STEFAN L. WALCH
KENNETH P. WARD
JOHN W. WEIDNER, JR.
EDWARD M. WEILER
DAVID S. WELLS
DONALD G. WETHERBEE
MARTIN L. WEYENBERG
SAMUEL S. WHITE
PAUL D. WILL
JASON J. WILLIAMSON
MICHAEL D. WISECUP
GREGORY R. WISEMAN
KEITH C. WOODLEY
ROY A. WYLIE
RAFE K. WYSHAM
TIMOTHY J. YANIK
JASON P. YOUNG
RICHARD A. ZASZEWSKI
KEVIN P. ZAYAC
DAVID M. ZIELINSKI
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

MARK R. ALEXANDER
ROBERT C. CADENA
WILLIAM A. DANIELS
CHRISTOPHER D. ENG
BLAKE G. JACOBSON
PAUL D. LASHMET
ANDREW T. NEWSOME
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

JILLENE M. BUSHNELL
HARTWELL F. COKE
SHANE STOUGHTON
KENNETH A. WALLACE
MICAH A. WELTMER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

ENID S. BRACKETT
SAMUEL J. DALE
MARK E. DENNISON
KEITH J. HARNETIAUX
COREY S. JOHNSTON
STACEY A. PRESCOTT
ERICH J. SCHUBERT
PASIT SOMBOONPAKRON
KARSTEN E. SPIES
JOSHUA P. TAYLOR
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

JOHN E. GAY
TAMARA D. LAWRENCE
JOHN P. PERKINS
WILLIAM H. SPEAKS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

FRANKLIN W. BENNETT
RAMIRO E. FLORES
VENCENT W. LOGAN
MATTHEW T. WILCOX
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

CARVIN A. BROWN
DANIEL J. CARIUS
CLIFFORD COLLINS
CHARLES C. COWART
THOMAS A. DECKER
RICARDO G. ENRIQUEZ
JEFFREY D. GRISHAM
CHRISTOPHER T. NICHOLS
REYNALDO T. TANAP
GEORGE G. VERGOS
ERIC M. WILLIAMS
MARK W. YATES
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

CHRISTOPHER R. ANDERSON
MICHAEL S. BERRY
HEATH D. BOHLEN
KENNETH W. BURKE, JR.
JEFFREY P. BUSCHMANN
JEANPAUL E. DUBE
JASON C. ENGLISH
JEFFERY M. KARGOL
PETER M. KOPROWSKI
BRYAN H. LEESE
DOROTHY S. MILBRANDT
THOMAS A. MURPHY, JR.
JON A. OCONNOR
JAMES M. PENDERGAST
THOMAS A. PETERSEN
MARCUS R. POLSON
CHARLEESE R. SAMPA
MAXIMILLIAN L. WESTLAND
JOSHUA B. WILSON
DAVID P. WOLYNSKI
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

MARC A. ARAGON
MARK F. BIBEAU
JESUS M. CORDEROVILA
MATTHEW L. GHEN
MICHAEL D. LEBU
JAMES M. MAHER
ANDRE N. ROWE
ROBERT A. YEE
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE GRADE 
     INDICATED IN THE REGULAR NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTION 
     531:

                            To be commander

DAVID A. BESACHIO
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

EVAN E. WERNER